HUB CITY 0230-18592 Worm Reducer, 0.068 Hp, 0.750 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,616.23 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 7.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Length | 13.25 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.068 hp |
| Output Diameter | 3/4" |
| Output Rpm | 1.94 RPM |
| Output Torque Range | 500 lbs.-in. to 1000 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 806 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Ratio | 900:1 |
| Ratio Range | 750:1 to 1000:1 |
| Series | 1800 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Single Output |
| Width | 12.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output shaft | series | center distance | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18584 | Worm | 0.251 hp @ 1750 RPM | 150:1 | 11.7 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18593 | Worm | 0.056 hp @ 1750 RPM | 1000:1 | 1.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18585 | Worm | 0.187 hp @ 1750 RPM | 200:1 | 8.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18703 | Double Worm | - | 100:1 | 17.5 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18704 | Double Worm | 0.251 hp | 150:1 | 11.7 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18827 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,707.50 | |
![]() |
0230-18828 | Double Worm | 0.107 hp | 400:1 | - | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- DORIAN ICSN-322
- QORPAK GLC-05723 Round Dropper Bottle Clear 30ml
- TITAN FASTENERS JAS16176
- HUMBOLDT HM-2310.10 Strain Transducer, 1 Inch Size
- MILWAUKEE VALVE 424484 Ball Valve, Unibody, Stainless Steel, 2 Inch Valve Size
- ADVANCE TABCO K-94-BACK-300 Back Panel For Mop Sink Cabinet, Type 300 SS
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS DIV36 Shelf Divider, 36 Inch Divider, Chrome
Explore More
- KEYSHAFT
- Voice Data Patch Cords
- Indexable End Mills
- Floor Boxes
- Axial Upblast Exhaust Ventilators
- Enclosed Power Outlets
- SHARPE VALVES Ductile Iron Inline Oil Patch Ball Valve, FNPT x FNPT
- CAIMAN Hi Vis Reflective Back Knuckle Protection Mechanics Gloves
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Standard
- ANVIL AS793 Series Close Angle Connectors, 4-Hole
- APPLETON ELECTRIC UNY Series Union
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF Swing Joint Caps, FAT
- SIEMENS DC Power Supplies
- HUSQVARNA Blades
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Style Line Decorator Receptacles, Specification Grade, 20A
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18592 Worm Reducer, 0.068 Hp, 0.750 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,616.23 /unit







