HUB CITY 0230-18588 Worm Reducer, 0.107 Hp, 0.750 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,616.23 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 7.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Length | 13.25 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.107 hp |
| Output Diameter | 3/4" |
| Output Rpm | 4.38 RPM |
| Output Torque Range | 500 lbs.-in. to 1000 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 754 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Ratio | 400:1 |
| Ratio Range | 250:1 to 500:1 |
| Series | 1800 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Single Output |
| Width | 12.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output shaft | series | center distance | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18584 | Worm | 0.251 hp @ 1750 RPM | 150:1 | 11.7 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18593 | Worm | 0.056 hp @ 1750 RPM | 1000:1 | 1.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18585 | Worm | 0.187 hp @ 1750 RPM | 200:1 | 8.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18703 | Double Worm | - | 100:1 | 17.5 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18704 | Double Worm | 0.251 hp | 150:1 | 11.7 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18827 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,707.50 | |
![]() |
0230-18828 | Double Worm | 0.107 hp | 400:1 | - | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- OATEY 42741 Cleanout Plug Recessed Head 2 In
- RULE A53D Pump Marine Sump
- WESTWARD 54DG27 Combination Wrench Set, Alloy Steel, Chrome, 7-24 mm Head Size
- INGERSOLL-RAND QS1P10S1D Screwdriver, 1/4 Inch Size, Industrial Duty, 3 In-Lb To 40 In-Lb000 Rpm Free Speed
- APPROVED VENDOR TBC0812-100 Semi Tubular Rivet, 3/8 In Rivet Lg., 1/8 In Rivet Dia., Brass, Oval, Plain
- EATON SVX007A1-4A1B1B2C3D3 Adjustable Frequency Drive, 7-1/2HP, RS-232 with D9 Connection, PROFIBUS DP, FR5
- EATON XTAR050D11N3E045 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Top-Mounted, 400 V 50 Hz, D Frame, 9-45 A C396
- GRAINGER 14859_12_0 Stainless Steel Round Tube 316, 3/4 Inch Dia, 12 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Shelving
- Brass Rod Stock
- Floor Mount Vibration Isolators
- Exterior Wood Stains and Sealers
- Laboratory Brushes
- CONDOR Hemmed Inspection Women White Gloves
- CONDOR Rain Poncho Reuseable Rainwear
- JOHN GUEST Pipe Inserts
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 500 Gas Springs
- PARKER 43 series, Crimping Tool Die
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Return Line Filters, Cellulose, 3 Micron, Buna Seal
- HOFFMAN Type 12 Pushbutton Enclosures
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES Skylight Guards
- WALTER TOOLS Ball Nose Indexable Milling Inserts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18588 Worm Reducer, 0.107 Hp, 0.750 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,616.23 /unit







