HUB CITY 0230-18587 Worm Reducer, 0.143 Hp, 0.750 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,616.23 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 7.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Length | 13.25 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.143 hp |
| Output Diameter | 3/4" |
| Output Rpm | 5.83 RPM |
| Output Torque Range | 500 lbs.-in. to 1000 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 788 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Ratio | 300:1 |
| Ratio Range | 250:1 to 500:1 |
| Series | 1800 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Single Output |
| Width | 12.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output shaft | series | center distance | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18584 | Worm | 0.251 hp @ 1750 RPM | 150:1 | 11.7 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18593 | Worm | 0.056 hp @ 1750 RPM | 1000:1 | 1.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18585 | Worm | 0.187 hp @ 1750 RPM | 200:1 | 8.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18703 | Double Worm | - | 100:1 | 17.5 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18704 | Double Worm | 0.251 hp | 150:1 | 11.7 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18827 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,707.50 | |
![]() |
0230-18828 | Double Worm | 0.107 hp | 400:1 | - | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- BALDWIN FILTERS PT9288-MPG Hydraulic Filter Element/maximum Performance Glass
- REGAL 091887PS Thread Plug Gage, #1-8 UNC, Not Go Member 3B, Bright
- SIOUX CHIEF 850-V109 Vandal-Resistant Strainer Screw, 1 Inch Stainless, 12/Bag
- ANVIL GAL 3X36
- LOCTITE 231232 Sealant, Si 5910, Silicone, Black, 10 Oz Container Size, Cartridge
- METRO 2130BR-4 Wire Shelf 21x30 inch Zinc Plated
- ZURN 34-375XLS Reduced Pressure Principle Backflow Preventer With Strainer, 3/4 Inch Size
- DYNABRADE 55956
Explore More
- KEYSHAFT
- Socket Sets
- Mud Mixers Mashers and Pans
- Refrigeration Access Valves
- Non-Illuminated Selector Switches with Contact Block
- Sprinkler Heads
- OBERON LAN Arc Flash Kits, 40 Cal Arc Rating
- CONDOR Premium, Safety Cuff, Cotton Fleece, Wing Thumb Leather Gloves
- RUD CHAIN VLBS-U-LT Load Rings For Welding
- VIBCO BB Series Pneumatic Ball Vibrators
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, LDPE
- DAYTON Cabinet Table Saws
- PETERSEN PRODUCTS 262 Series Hot Tap Drill
- SPEARS VALVES PVC Low Head PIP Mechanical Vent Risers, Saddle x Riser/Vent x Chamber
- ACME ELECTRIC Single Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary
- BALDWIN FILTERS Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18587 Worm Reducer, 0.143 Hp, 0.750 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,616.23 /unit







