HUB CITY 0230-18583 Worm Reducer, 0.333 Hp, 0.750 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,616.23 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center Distance Range | 1" Thru 3.25" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Height | 7.5 |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Type | C Face Quill |
| Length | 13.25 |
| Material | Cast Iron |
| Max. Input Hp | 0.333 hp |
| Output Diameter | 3/4" |
| Output Rpm | 17.5 RPM |
| Output Torque Range | 500 lbs.-in. to 1000 lbs.-in. |
| Output Torque Rating | 717 lbs.-in. |
| Output Type | Shaft |
| Ratio | 100:1 |
| Series | 1800 Series |
| Service Factor | 1 |
| Style | Single Output |
| Width | 12.5 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | gear type | max. input hp | ratio | output rpm | output shaft | series | center distance | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18584 | Worm | 0.251 hp @ 1750 RPM | 150:1 | 11.7 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18593 | Worm | 0.056 hp @ 1750 RPM | 1000:1 | 1.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18585 | Worm | 0.187 hp @ 1750 RPM | 200:1 | 8.75 RPM | - | 1800 Series | 1 3/4" | 56C | €1,616.23 | RFQ
|
![]() |
0230-18703 | Double Worm | - | 100:1 | 17.5 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18704 | Double Worm | 0.251 hp | 150:1 | 11.7 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18827 | Double Worm | - | 300:1 | 5.83 RPM | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | €1,707.50 | |
![]() |
0230-18828 | Double Worm | 0.107 hp | 400:1 | - | Hollow Bore | - | 1 3/4" | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- OETIKER 16700490 Ear Clamp, 0.39 Inch Band Width, 111.8 to 115 mm Size Range
- UNISTRUT A3016-1032EG Channel Nut With Spring, Electrogalvanized
- EATON IQ250MA65110 Electronic Energy Power Meter, Integral Display, 90 to 265 VAC/VDC, LED Display, 5 A
- BATTERY DOCTOR 30003 Dual Fuse Holder Tapa Circuit
- WALTER TOOLS GX24-2F300N15TM-1 WBH20 7823879 Indexable Parting And Grooving Insert, Neutral.00 mm Max. Grooving Width
- DIXON TA973 Adapter, Female GHT x Male NPT
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS ACP215L2 301281 Carbide Insert With Screw, Altin, 0.075 Thickness, 0.015 Radius
- TB WOODS AX35HKA Hardware Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- Tapered and QD Bushings
- Dust Mops
- Nylon Tubing
- Impact Socket Bit Drivers
- Shrink Wrap Bags
- LOC-LINE Round Nozzle
- ANSELL 74-048 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb, Blue/Yellow
- HONEYWELL Gauge Tees
- COOPER B-LINE Premier Series Flexible Mounting Straps
- SPEARS VALVES CPVC Basket Strainers, Spigot Ends, EPDM Seals CPVC Screen
- SURE STEP Standard Integrated Microstepping Motors and Drives
- LEGRIS 3699 Series Male Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18583 Worm Reducer, 0.333 Hp, 0.750 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
€1,616.23 /unit







