HUB CITY 0220-84652 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€924.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Holow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- SUPCO IMM6201
- JAMCO CE236P600GP Stock Truck, 5 Shelves, 3,000 lbs Capacity
- HOLO-KROME 87206 86318 Alloy, Flat Head Cap Screw, M12-1.75 x 60 mm Size
- STEARNS BRAKES 108773105
- TEMPCO TAT40007 Sanitizing Sink/Tank Immersion Heater, 120 VAC, 1500 W, 16 sq Inch, 1 Phase, 316 SS
- ARROW FASTENER CLP104FG Shed, 123.5 x 47 x 70.8 Inch Size, 197 Cu ft Capacity, Flute Gray
- IPS W8901CP Valve, With CPVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Dunnage Racks
- Epoxy
- Cabinet Knobs
- Tapping Tools
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb, Gray/Red
- ANVIL 026CTG Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps, Copper Plated
- ANVIL AS210KO Series Channel With Knock Outs
- ANVIL ASLS Series Clamping Nuts With Long Spring
- WOODHEAD 130138 Series Receptacle Box
- SPEAKMAN Kubos Series, Toilet Paper Holders
- ARO Diaphragms
- SMC VALVES Cla Series Tie-Rod Cylinder
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84652 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€924.83 /unit
