HUB CITY 0220-84597 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- GROVE GEAR EL8320518.28 EL-HM832-15-H_-140-28 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
- MILTON-INDUSTRIES 790 L Style Coupler, Female, Size 1/4 Inch
- SMC VALVES SY7440-6DZ Valve, 1/4 Base Mount Size
- CHRISLYNN 84209 1191-06CN-0276 / MS124733 / 4564 Free Running Insert, 6-40 Thread Size, Tanged, 0.276 In Insert Lg., 25 Drill Size
- GRAINGER 18H.5-12 Carbon Steel Hex Bar, 1/2 Inch Hex Width, 12 Inch Overall Length
- SPEEDAIRE 3FFT2 Solenoid Air Control Valve, 37.5 cfm, Plug-In Electrical, Single Solenoid Actuator
- BOSTON GEAR RA1021 Right-90 Spiral Bevel Gear Drive, 1:1 R, 2-Way Shaft
Explore More
- KEYSHAFT
- Diagonal Cutters
- Welding Contact Tips
- Tarp Accessories
- Air Cylinder Speed Controls
- Bottle Jacks
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 2B
- IRONCLAD Summit Reflective Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 70 mm Opening
- METRO PQ-D Series, Qwik SLOT Shelf Posts
- VULCAN HART Hood Orifice, French Top
- SPEARS VALVES ABS-73 Black Medium Body ABS Cements
- BALDOR / DODGE Two-Bolt Pillow Block Journal Bearings
- GLOBE SCIENTIFIC General Purpose Funnels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84597 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

