HUB CITY 0220-07682 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Monday, Apr 13
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 | |
| 0220-85191 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,348.30 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 219296 18X14 CR WI XT30 Wing Pulley
- LIFT-ALL EE2802TTX9 Web Sling Eye And Eye L9ft 6400lb W2in
- THOMAS & BETTS EYVF-1
- EATON 10250T15712-51X Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Cam 1, Two-Position, Key, Vertical, 1Nc, Left Only
- LITTLE GIANT PUMPS 502286 2E-38NT Submersible Pump, 1/40 Hp, 115V, Cord 10 Feet Length
- MORSE CUTTING TOOLS 21242 Hand Reamer, 15/32 Inch Dia., Hss
- EATON 37MM220R12CX Commercial Meter Stack, Plug-In Socket, 225A, 1200A, Lever Bypass, Ringless, Nema 3R
- REGAL 050134AM25 End Mill With Tin Coated, Double End, 7/8 Inch Dia., 6-1/8 Inch Length, 2 Flutes
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Truck Accessories
- Ground Bar Kit
- Membrane Air Dryers
- Retaining Washers
- Welding Ovens
- KRYTOX GPL 205 Series Standard Grade Grease
- MUELLER INDUSTRIES 11BC Iron Body Y Strainers
- MUELLER INDUSTRIES LF351-N Iron Body Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 38 x 13 mm Size
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections
- APPROVED VENDOR Analog Panel Mount Thermometer
- SPEARS VALVES CPVC Unitized Actuated Pneumatic Diaphragm Valves, SR Thread, FKM O-Ring
- WATTS In Building Risers
- UNISTRUT P3301 Series Channels, 20 Feet
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS AFB Series Deep Rectangular Boxes with Installation Cover, 4-Gang
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07682 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

