HUB CITY 0220-84546 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- SOUTHWIRE COMPANY 20494101 Building Wire, 6 AWG, 1 Conductors, White, 500 ft Length, Stranded, Nylon, PVC
- LUCKY LINE PRODUCTS 16091 Key Cap Plastic Various Colors
- USA SEALING BULK-PD-PC-1 Discs, Polycarbonate, Clear, 1/2 Inch Dia
- HOFFMAN P2F1846 31727 Frame, 1800 x 400 x 600mm
- SCHMERSAL EDP40.VGB Pushbutton, IP65, 30mm, Momentary, Operator Only, Plastic Base, Metal Bezel, Yellow
- HYDE 06992 Painters Tool 6-in-1 Stiff 2-1/2 Inch Width
- COOPER B-LINE 44-12LDH Wireway Hanger, Drop, Steel, Gray, 4 x 4 Inch Size
- VESTIL UNI-3648-4-YEL 230-1 Steel Lift Table, 36 x 48 Inch, AC Power, 230 Volt, 1 Phase, 4000 lb Capacity, Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Platform Stepladders
- Spring Scales
- Carbide Burs
- Spacer and Standoff Assortments
- Aluminum Tubing Fittings
- DESTACO 201 Series Vertical Hold Down Clamps
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- DWYER INSTRUMENTS 477B Series Handheld Digital Manometers
- RUD CHAIN VWBG Load Rings, Metric Thread
- ANVIL AS400EH Series Channel With Elongated Holes
- MJ MAY Roll Stock, 10 Feet X 24 Inch
- ABC HAMMERS Dead Blow Standard Hammers
- HUMBOLDT Durometers
- SMC VALVES Vfr2000 Series Solenoid Valve
- GAST R4 Series Regenerative Blowers, Separate Drive
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84546 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€810.57 /unit
