HUB CITY 0220-07752 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Friday, Apr 10
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-85182 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 |
Explore Products
- TENNSCO 6940 Storage Rack Add-On Unit, 96 x 24 x 120 Inch Size, 22 Ga Ribbed Steel
- MARTIN SPROCKET 9TSDS10 Discharge Stub With Slide, 9 Inch Conveyor Dia., 12 Bolt, 19 Inch Open Width, Steel
- SIOUX CHIEF 643-P722 Straight Adapter, 2 In, PVCxMale C, Copper, Domestic
- EATON E34N1 Pushbutton Enclosure, 30.5 mm, Surface Mounting, Corrosion Resistant
- ALLEGRO SAFETY 7211 Rist-Rap, Black
- GRAINGER BULK-PR-ACB-349 Plastic Rod, 4 Ft Length, Black, Opaque, 600 Psi Tensile Strength
- SPEC E00630080250M Extension Spring, Music Wire, 1/4 Inch Overall Length, 0.063 Inch Outside Dia
- APOLLO VALVES 36504P1 PRDP34S Valve, Press Reducing, 3/4 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Horn Accessories
- Hazardous Location Tumbler Switches
- Twin Wheel Casters
- Hydraulic Accumulator
- Grid Coupling
- OIL SAFE Premium Pump Quick Connect Kits
- DESTACO 817 Series Pneumatic Toggle Clamps
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- KNIPEX Cable Cutters
- CEMENTEX USA Extension Bars, 3/8 Inch Square Drive
- ANSELL 11-100 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- VIBCO SVR Series High Frequency Pneumatic Vibrators
- STARRETT S4000 Pin Gage Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07752 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
