HUB CITY 0220-84459 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- WINSMITH E43MDTS22000H0 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
- SPEARS VALVES 2123-040C Compact Ball Valve, 4 Size, CPVC, Flanged End, EPDM
- BEHRINGER SYSTEMS CH-PG-113-X-06 BEHRINGER PIPE SYSTEMS CH-PG-113-X-06
- PIP 9012L Welding Protection Gloves, Ladies, White, Dozen
- DAYTON VS-CE2025SSP1 Combination Starter Iec 19-25a Nema 1 Start Stop
- PEER CHAIN 43251 Sprocket, 1 Inch Size, Plain Bore, Hardened Teeth, Black Oxide
- PLAST-O-MATIC PDS180VT-PV Pulsation Dampener, Threaded Seal, PVC, 3 Inch Size
- SPEARS VALVES 2739VT-007C Diaphragm Valve, Socket/FPT, PTFE/FKM, 3/4 Size, CPVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Shop Towels
- Fixed Ladders
- Energy Management Systems
- Load Binders
- Electrical Box Covers
- LOUISVILLE AS4000 Series Aluminium Step Ladders
- PLAST-O-MATIC VBS Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- LITTLE GIANT LADDERS Fiberglass Adjustable Safety Cage Ladders
- TEMPCO NHL Series Duraband Nozzle Band Heaters
- VIBCO VS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- EATON LG Series Molded Case Circuit Breaker Jumper Kits
- BROAN NUTONE Duct Connectors
- DAYTON Pneumatic Equipment Parts
- SCHNEIDER ELECTRIC Pneumatic Thermostats
- SPEAKMAN Sentinel Mark II CPV-PB Series Pressure Balance Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84459 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

