HUB CITY 0220-84451 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€810.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240 Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- LENOX TOOLS 66193D2B134025 Band Saw Blade, 1/4 Inch Blade Width, 13 Feet 2-1/2 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- DAYTON 7A914 Exhaust Vent 60 In
- CHICAGO FAUCETS 433-042JKABRBF Cartridge Sleeve Brass
- GRAINGER 9806_36_36 Stainless Steel Sheet 410, 36 Inch X 36 Inch Size, 0.12 Inch Thick, 45 Rockwell Hardness
- ZSI-FOSTER H9106D-AL Pipe, 6 Inch Size, Aluminium
- PROTEKTIVE PAK 241060 Box, Conductive, 35 x 35 x 11mm Size
- MAIN FILTER INC. MF0892109 MX41EAL2521 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Seal, 4.84 Inch Height
- PETERSEN PRODUCTS 261-0020 Hot Tapper, Single Size, 2 Inch NPT Size, Bi-Metal
Explore More
- KEYSHAFT
- Specialty Flashlights
- Warning Whip Accessories
- Sillcocks
- Flow Control Check Valves
- Stainless Steel Grating
- DWYER INSTRUMENTS ISDP Series Intrinsically Safe Differential Pressure Transmitters
- JOHN GUEST Metric Plugs, Acetal Black
- MUELLER INDUSTRIES 166 Ductile Iron Simplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Molded Graduations
- BUSSMANN Industrial & Electrical Fuses
- NOTRAX Multi Mat II Wet Area Mattings
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Plugs
- BROWNING 3V Series Finished Bore 358 Gripbelt Sheaves, 2 Grooves
- REGAL Metric STI Hand Taps, HSS, Chrome
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-84451 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€810.57 /unit

