GRAINGER BULK-RS-RSBR60-196 Sbr Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A, Red, Smooth
Item: CQ4LCYModel: BULK-RS-RSBR60-196Cross Ref: 785LA1
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 40 ft.
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -45°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 40 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"