HUB CITY 0220-15972 Worm Reducer, 183L 30/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€632.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 1 4/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1/2" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | 180L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.35 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- T&S BL-5850-01 Lab Faucet, Single Temp, Swivel/Rigid Gooseneck, Serrated Tip
- PACKARD CH101340 Motors Crankcase Heater, 480V, 54W
- MEPCO 1E-EVSG Steam Trap, 5 1/8 Inch Size End to End Length, 1, 270 lb/hr Condensate Capacity Lbs/Hr
- CASH VALVE ERAA45969A0 Nameplate
- SPEARS VALVES YS2AS30-030 Wye Strainer, Socket, EPDM, SS, 30 Mesh, 3 Size, PVC
- SPEC C05000632500S Compression Spring, 12.5 lbs/In Stiffness Rate, 13.04 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- AIR HANDLER 5M344 Pocket Air Filter, 24 x 20 x 15 Inch Nominal Filter Size, Orange, Synthetic, 10 Pockets, 190 Deg. Max Temp
- APPROVED VENDOR 1WJN9 Sanitary Tee 4 x 4 x 2 x 2 Inch Hub Pvc
Explore More
- KEYSHAFT
- Shop Vacuum Cleaners
- LED Recessed Troffers
- Adhesives
- Unloader Relief Valves
- Hazardous Location Lighting Signals
- HI TEMP Welding Curtain
- VIEGA PROPRESS Double Drop Elbow, Press x Press x FNPT
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- APPROVED VENDOR Union, Stainless Steel
- CAROL SOOW Type Carolprene Jacketed
- HUMBOLDT Specific Gravity Flasks
- BOLLE SAFETY Override Safety Glasses
- HEXARMOR Welding Sleeves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-15972 Worm Reducer, 183L 30/1 L
€632.66 /unit
