HUB CITY 0220-08722 Worm Reducer, 216L 10/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 54.45 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-15998 | Worm | 180L Series | 1" | 10:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 |
Explore Products
- TREGASKISS 401-5-62 Nozzle Tough Lock 5/8 inch
- WOODHEAD 1300100340 113020K02F120 Cordset, 3 Pole, Male Female, 12 Feet, 18/3 Size, TPE
- REGAL 007366AS53 Spiral Flute Tap, M10 x 1.5 Size, D3 Limit, 3 Flutes, Plug With Nitride & Steam Oxide
- GEORG FISCHER 9801-030 Tee 80 3 Inch Slip Socket 375 Psi At 73f
- EATON E47PA2 Terminal Cover, NEMA 1, -13-176 deg F Operating Temperature
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND R19-050-BK Gas Spring Standard Black Oxide
- NEWCO 7985ZM02.5X14
- TITAN FASTENERS VTB07
Explore More
- KEYSHAFT
- Flashlight Accessories
- Faceshield Accessories
- Padlock Guards
- Band Clamps
- Safety Handrails
- KANT-TWIST Lever Clamps with Weaver Grip, Orange
- HELICOIL Complete Working Gages, UNF, 2B
- KRYTOX GPL 216 Series Extreme Pressure Grade Grease
- GLOBE SCIENTIFIC Tri-Corner Beakers, Economy Style
- ABB S202 Series Thermal Magnetic Circuit Breakers
- SPEEDAIRE General Purpose Filter Elements
- TOWNSTEEL FCE-2000 Series, Electronic Lock
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- REZNOR Transformers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08722 Worm Reducer, 216L 10/1 L
€802.05 /unit
