HUB CITY 0220-09453 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,467.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 37.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- AMETEK LAMB 217488-00 Armature, 120V, 1.375 Inch Size
- EATON 6437C76G06 Stab Molding Assembly, 2000A, Glass Polyester Insulator, Line Side
- WHEELER-REX 88024 Valve Key Extension 24 Inch Length
- MARTIN SPROCKET CSD18026H35 Drum Pulley, Standard, 18 Inch Outside Dia., M-HE35 Bushing, 26 Inch Face Width, Steel
- CEMENTEX USA HRC4-K-5X0 Coat And Bib Kit, 40 Cal., 5X Size, Class 0
- RAVAS IF10-NB00-42 iForks 10.0 Forklift Truck Scale, 42 Inch Length, 10000 lbs Load Capacity, NTEP, Converter/Inverter
- MONOPRICE 42347
- HONEYWELL 24-0913B/6XS Cut Resistant Glove, XS, A4 Cut Level, Nitrile Coating, Smooth Finish
Explore More
- KEYSHAFT
- Finishing Nails
- Unmounted Linear Bearings
- Railroad Spill Containment
- Oil Gauging Tape Measures
- Lifting Slings for Tea Cup Pipe Lifters
- DESTACO 247, 267 Series Vertical Hold Down Clamps
- CONDOR General Purpose Gloves, Yellow/Black, Abrasion Level 3
- COTTERMAN M Series Steel Modular Fixed Ladders
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Acetal White
- RUD CHAIN PP-S PowerPoint Universal Connections, Inch
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Clear Tip Out Bins
- APPLETON ELECTRIC Hazardous Location Lighting Accessories
- SMC VALVES Cj2 Series Round Body Cylinder
- STEARNS BRAKES Access Covers
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09453 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,467.10 /unit

