HUB CITY 0220-09255 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,110.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- GRAINGER 1271070 Spring, Steel
- CALBRITE S61500FB05 Bushing Reducing 1/2 to 1-1/2 Inch 316 Stainless Steel
- NOTRAX 985S0033BL Antifatigue Mat, 3 x 3 Feet Size
- NUMATICS L22XX652BP00061 Hazardous Location Solenoid Air Control Valve 1/4 Inch 24vdc
- DEHN 725014 Fixed Ball Point, 25mm Diameter, Clamp Type A
- EATON ECH1601EHA Non-Reversing Motor Control Starter, 208V/60 Hz, Nema 0
- TITAN FASTENERS DWA44048
- VERMONT GAGE 141263220 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6322 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Machine Tool Pumps
- Electronic Temperature Controller Acc.
- Cutting Tool Storage
- Combined Lamp Modules and Contact Blocks
- Manual Motor Protectors
- ANSELL 70-761 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Palm Dotted, 7 Gauge, White/Black
- ANVIL AS821 Series 8-Hole Double Angle Connectors
- ANVIL Pipe Rolls with Steel Yoke, Galvanized
- WRIGHT TOOL 1/4 Inch Drive 12 Point Flex Sockets
- BOSTON GEAR Inline Planetary Gearboxes
- LEGRIS 3151 Series End Caps
- SIOUX CHIEF Acoustical Universal Brackets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09255 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,110.70 /unit
