HUB CITY 0220-09099 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- OIL SAFE 951157 Bulk System QC Upgrade Kit, Purple
- VERMONT GAGE 141110000 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.1000 Inch Size
- CELLTREAT 229663 Petri Dish Non-treated 21cm2
- EATON DCG4065FPM Fusible Solar DC Disconnect Switch, 600 VDC, 400A, 4P
- PARKER 08650755
- APPLETON ELECTRIC ULINEREC4XKIT Cover Assembly, 4 Inch Height, 1 Gang
- TRIUMPH TWIST DRILL 088539 Annular Cutter, 2 Inch Depth of Cut, 1-3/16 Inch Cutting Dia., HSS, Bright Finish
- DYNABRADE 80076 Disposable Vacuum Paper Bag 17 Gallon
Explore More
- KEYSHAFT
- Test Lead Connectors
- Stair Climbing Hand Trucks
- Indexable Boring Milling and Turning Kits
- Aerosol Can Disposal / Can Recycling System
- Brass Rod Stock
- LOUISVILLE FS1300HD Series Fiberglass Step Ladders
- RINGERS GLOVES R-267 Heavy Duty Oil Resistant Impact Gloves
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Synthetic Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge, Black
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPP Thread, Acetal Black
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 3000 Gas Springs
- CONTINENTAL INDUSTRIES Female Adapter 3/4 Inch
- REGAL Metric Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 4 Flutes, TiCN
- NIBCO 6533 Series FKM Socket Unions, S x S, Kynar Red PVDF Schedule 80
- DUPONT Pleated Air Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09099 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€877.65 /unit

