HUB CITY 0220-09080 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Monday, Apr 13
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- GRAINGER 221324 Wye, Cast Iron, 4 x 4 x 4 Inch Pipe
- B & P MANUFACTURING B17SD Frame, Severe Duty Tall Ergo Frame, With I-Beam Crossmember
- STAFFORD MFG 7S006006F Rigid Shaft Coupling, 2 Piece Split, Clamp Type, 3/8 x 3/8 Inch Bore, SS
- ANSELL 11755 Knit Gloves, Size M, ANSI Cut Level A5, Palm, Dipped, Polyurethane, Smooth, Gray, 1 Pair
- PARKER MC3M07HSV9S24B
- RULAND MANUFACTURING LV-MSP-21-AN Quick Clamping Shaft Collar, 21 mm Bore Dia, Round, Aluminum, Black, Zinc
- RULAND MANUFACTURING LVO-MCL-14-ST Quick Clamping Shaft Collar, 14 mm Bore Dia, Round, Stainless Steel, Zinc
- SMC VALVES MGPL32-50Z Compact Cylinder, 32 mm Size, Ball Bearing
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic and Oil Filtration Systems
- Digital Angle Finders
- Mobile Service Benches and Cabinets
- Multi-Gas Detectors
- Finishing Nails
- CONDOR High Visibility Polyester Class 2 Orange Vest
- TEMPCO NHW Series Mica Insulated Nozzle Heaters
- KEO Zero Flute Countersinks And Deburring Tool Sets
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers
- APPROVED VENDOR Brass 3-Way Ball Valve, FNPT x FNPT x FNPT
- DIXON Instrumentation Nuts
- AUTOQUIP 35 Series Extra Wide Scissor Lift Table
- ULTRATECH Rail Gaskets
- TRAMEX Feedback Data Loggers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09080 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€877.65 /unit

