HUB CITY 0220-09067 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | R |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- WINSMITH E26MSFS31270FA Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- REGAL 007201AS74 Hand Tap, 1-14 Size, H6 Limit, 4 Flutes, Plug With Chrome
- BROWNING 1009661 4TC94 V-Belt Sheave, Multiple, Bushed Bore, 4 Groove, Cast Iron, 9.8 in OD, 1 to 2-5/8 in Bore Dia, 9.8 in Pitch Dia
- STREN-FLEX EET1-910-12 Web Sling Eye Eye 12 Feet Length 16000 Lb Cap
- DYNABRADE 50887 Bearing, For 30337/51470/51472/51474/51476/51479/51600/51601/51602/51603/51604/51605
- STARRETT 770BXTZ-2 72563 Digital 3-Point Inside Micrometer, 1.375 Inch To 2 In/35 mm To 50 mm Range, Ip65
- ANVIL 0500594023 2 Bolted Black With 212
- THOMAS & BETTS 880F Conduit Body Cover, 2-1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Air and Fuel Filters
- Belt Sanders
- Harness Accessories
- Door Bolts
- Yard Ramps
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Premium Cowhide Leather
- CONDOR Uncoated Nylon Antistatic Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Single-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- MUELLER INDUSTRIES 862SS-BC Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Tri-Corner Beakers
- MITEE-BITE PRODUCTS INC Knife Edge Clamp
- HOFFMAN Feed Through Wireway Nipples
- THOMAS & BETTS 54108 Series Lug Compression Connectors
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1800 Gas Springs
- STARRETT 762.1 Electronic Digital Micrometer Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-09067 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€877.65 /unit
