HUB CITY 0220-08960 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- LYNDEX-NIKKEN SK25-19 Collet, Round Face, 19 mm
- WOODHEAD 1300060875 104000C01F2001 Cordset, 4 Pole, Female, 20 Feet, 16/4 Size, SOO Stainless Steel
- BONEHAM GDE6416.6300 Gun Drill Bushing, 5/8 Inch Inside Dia, 1 Inch Outside Dia, 1 Inch Overall Length
- HONEYWELL TL8230A1003 Thermostat Line V Digital 208-240 V
- 80/20 2431-BLACK Black 15 S 3 Inch Mesh Retainer
- VERMONT GAGE 912401870 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 1.87 mm Size
- REGAL 012743AW Jobber Length Drill Bit, 10.00mm Dia., Metric, 118 Deg. Point, Treated
Explore More
- KEYSHAFT
- Toolholders
- File Cleaners
- Alloy Steel Rod Stock
- Condensate Drain Pans
- Vibratory Tumblers
- PLAST-O-MATIC VBM Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- CONDOR Full Finger General Purpose Gloves
- ACCURIDE 3307 Series Medium Duty Slides With Over Travel
- ANVIL 1122 Series Couplings, Right/Left, Black
- EATON External Accessories
- DAYTON Cross Slot Machine Screws
- SANDUSKY LEE Elite Series Counter Height Cabinets
- 3M Covers
- HUMBOLDT Wire Gauzes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08960 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€877.65 /unit

