HUB CITY 0220-08784 Worm Reducer, 216L 20/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0318487 2062359 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 9.13 Inch Height
- 3M 7100138820 98040054326 / 16537 / 3PCID Firestop Pipe Cast-In Device, 2.5 Inch Overall Height, 3 Inch For Pipe Size, 3 hr, Pipe
- BALDOR / DODGE 117505 7060 X 3 15/16-DUCT No Keyway
- SCHNEIDER ELECTRIC 9001KP35L9 Pilot Light, 30 mm Size, Full Volt, 24 to 28VAC/DC, Blue, Incandescent, Round Clamp
- ANVIL 0330515206 Welded Pipe Nipple, Schedule 80, 1/2 Inch Pipe Size, 4 Inch Length
- LYNDEX-NIKKEN 160-030 Collet, Round Face, 15/32 Inch Size
- GRAINGER 0R1.375-72 Stainless Steel Rod 17-4, 1 3/8 Inch Outside Dia, 6 Ft Overall Length
- GRAINGER 2182_72_0 Stainless Steel Flat Bar, 316, 3/4 Inch Hex Width, 6 Ft Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Quick Connect Air Couplings
- Stormwater Management
- Spherical Bearings
- Belt Drive Forward Curve Blower
- Portable Oil and Kerosene Heater Accessories
- SHARPE VALVES Carbon Steel Pneumatic Actuated Ball Valve
- LUMAPRO Wall Packs
- OIL SAFE Colour Coded Quick Connects, Female
- ADB HOIST RINGS MFG. Super Coil Hoist Rings
- ANVIL C151 Series Cable 90 Eyelets
- FASCO Condenser Fan Motors
- GROVE GEAR EL Series, H-H1 Style, 842 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- BECK PRODUCTS Pipes
- YORK Poles
- ALTRONIX SMP10C24X Series Power Supply/Chargers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08784 Worm Reducer, 216L 20/1 L
€802.05 /unit
