GRAINGER BULK-RS-N70-633 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CQ2TVJ 55ZR08
GRAINGER BULK-RS-N70-633 Neoprene Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CQ2TVJModel: BULK-RS-N70-633Cross Ref: 55ZR08
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 70A
Elongation 350%
Grade Standard
Length 18"
Oil Resistance Good
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"