HUB CITY 0220-08750 Worm Reducer, 216L 5/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 111117700 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.177 Inch Size
- MALIN CO. 08-0286-005S Baling Wire, 0.029 Inch Diameter, 2292 ft. Length, Black Annealed Wire
- BDG 99-1-9720-9-K Coated Glove, A3, Knit, L, 11 Inch Size
- CRESCENT AC3PC Adjustable Wrench Set, 6 Inch, 8 Inch, 10 Inch
- VULCAN HART 421945-G44 Door, Stainless Steel
- ARLINGTON INDUSTRIES 6A6 Offset Nipple, 2.875 x 2.125 Inch Size, Zinc
- KEO 55106-TiN Countersink 6 Flutes 120 Degree 1/2 High Speed Steel Tin
- BRADY M7-173-593-RD 174699 Label, No Precut Hole, 2 x 1 Inch, Polyester, Red, 100 Label per Roll
Explore More
- KEYSHAFT
- Circulator Pumps
- Bonnets and Pads
- Refractometers
- Strapping Cutters
- Carbon Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- IRONCLAD Heatworx Reinforced Duty Gloves
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- RUD CHAIN VRS Starpoint Eye Bolts, Metric Thread With Maximum Length
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with Two Thumb Tabs, For 13 mm Tubes
- RUD CHAIN LRBS-FIX/LRBK-FIX Rings
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 3/4-20 Unef
- LINN GEAR Plain Head Tapered Keys
- LOVEJOY Aluminum Tanks
- GRAINGER Fiberglass Epoxy Sheets
- DAYCO Poly-V Serpentine Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08750 Worm Reducer, 216L 5/1 L
€802.05 /unit
