HUB CITY 0220-07810 Worm Gear Drive, Single Reduction, Solid Input/Output Shaft, Left Worm, Gray
Get it by Tuesday, Apr 14
€979.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Left |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 29.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | output diameter | ratio | gear type | input style | paint/coating | output type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-76912 | 210 Series | 2.1" | 7/8" | 50:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €475.78 | |
| 0220-78083 | 320 Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €861.17 | |
| 0220-07812 | 320L Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 50:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €979.97 | |
| 0220-78081 | 320 Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 10:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €861.17 | |
| 0220-76717 | 130 Series | 1.3" | 5/8" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €387.09 | |
| 0220-76910 | 210 Series | 2.1" | 7/8" | 30:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €475.78 | |
| 0220-07400 | 260L Series | 2 3/5" | 1 1/4" | 10:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €736.68 |
Explore Products
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 59 X 9584
- APPROVED VENDOR U07000.100.0400 Socket Head Cap Screw, 1 In - 8 Thread Size, Cylindrical, 4 In Lg., 1 In Head Ht.
- JUNO LIGHTING GROUP R34 WH Conduit Feed Power Connector, Conduit End Feed, J Compatible With Track, White, 1 Circuits
- BURNDY YAV4CL2 Ring Terminal, 3/8 Inch Stud Size, 4 AWG Conductor Size
- CAMCAR SDSS0080025CP-PK100 Socket Set Screw, 8-32 Thread Size, Pln, 1/4 In Lg., 5/64 In Drive Size, Cup, Hex Socket, 0.087 In Point Dia.
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HC5ER018
- CASH VALVE GT11310505A1 Bottom Plug
- OSG 1635080148 Thread Forming Tap, M8X1 Thread Size, 12 mm Thread Lg, TiCN, D8, Plug
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Insulation
- Door Latch Guards
- Taper Shank Drill Bits
- Rotary Screw Air Compressors
- Electrical Box Covers
- ADB HOIST RINGS MFG. Flip Flop Hoist Rings
- CAIMAN Unlined Lean-On Patch TIG Welding Gloves
- ANVIL 261SSG Series Riser Clamps, 304 Stainless Steel
- VULCAN HART Thermistor Probe
- WOODHEAD 130061 Series Cordset
- EATON Freedom Industrial Pump Panels
- INTERMATIC Wall Plates
- NIBCO GB1A Series Gas Ball Valves, Female x Female, Lever Handle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07810 Worm Gear Drive, Single Reduction, Solid Input/Output Shaft, Left Worm, Gray
€979.97 /unit
