HUB CITY 0220-07806 Worm Gear Drive, Single Reduction, Solid Input/Output Shaft, Left Worm, Gray
Get it by Tuesday, Apr 14
€979.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Left |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 29.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | output diameter | ratio | gear type | input style | paint/coating | output type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-76912 | 210 Series | 2.1" | 7/8" | 50:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €475.78 | |
| 0220-78083 | 320 Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €861.17 | |
| 0220-07812 | 320L Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 50:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €979.97 | |
| 0220-78081 | 320 Series | 3 1/5" | 1 3/8" | 10:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €861.17 | |
| 0220-76717 | 130 Series | 1.3" | 5/8" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €387.09 | |
| 0220-76910 | 210 Series | 2.1" | 7/8" | 30:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €475.78 | |
| 0220-07400 | 260L Series | 2 3/5" | 1 1/4" | 10:1 | Worm | Solid Input Shaft | Gray | Shaft | €736.68 |
Explore Products
- KERN AND SOHN OZB-A5781 Mechanical Stage, 188mm Width, 160mm Depth, 76 x 65mm Path
- TITAN FASTENERS DNA55014
- FABORY M39750.015.0016 Centre Pin, Free Cutting Steel, Plain, 16 mm Lg., 1.5 mm Pin Dia., Center
- GRAINGER 24F.25X1.25 -6 Flat Bar Stock, 1 1/4 Inch x 6 Inch Nominal Size, 0.25 Inch Thick, Cold Finished
- AEROQUIP FF1861T0806S Hydraulic Hose Adapter, 1/2 x 1/2 x 3/8 Inch Size, Male
- GRAINGER 402-500120 Spotting Drill Bit, 1/2 Inch Drill Bit Size, 1 1/4 Inch Flute Lg, 3 Inch Length
- FAST CAP WAX05S-10PK Soft Wax Filler System, 1 Oz Container Size, Stick, Taupe
Explore More
- KEYSHAFT
- Rubber Edge Trim Seals
- Hard Hat Cooling Products
- General Purpose Filter Elements
- Hearing Protection Accessories
- PS DOORS Edgehalt Single Ladder Safety Gates
- LUMAPRO Ballast Ignitors
- CHICAGO PNEUMATIC CP0611 Series Impact Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 6 mm Size
- APPROVED VENDOR Multi-Prong Tool Holder
- COOPER B-LINE Floor Braces
- HOFFMAN Proline Connectek Series Patch Cabinets
- APOLLO VALVES 128T Series NPT Bronze Globe Valves
- SMC VALVES An Series Silencer
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07806 Worm Gear Drive, Single Reduction, Solid Input/Output Shaft, Left Worm, Gray
€979.97 /unit
