HUB CITY 0220-07796 Worm Gear Drive, Double Reduction, Solid Input/Output Shaft
Get it by Tuesday, Apr 14
€979.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Left/Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 40.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | output diameter | ratio | frame size | center distance | gear type | output type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-80263 | 2600 Series | 1 1/4" | 750:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €1,206.21 | |
| 0220-80078 | 2600 Series | 1 1/4" | 400:1 | - | - | Worm | Shaft | - | €1,148.79 | |
| 0220-78073 | 320 Series | 1 3/8" | 15:1 | - | 3 1/5" | Worm | Shaft | Solid Input Shaft | €861.17 | |
| 0220-79538 | 2100 Series | 7/8" | 3000:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €987.91 | |
| 0220-80252 | 2600 Series | 1 1/4" | 150:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €1,206.21 | |
| 0220-11322 | 2100L Series | 7/8" | 100:1 | - | - | Worm | Shaft | - | €995.31 | |
| 0220-77226 | W240 Series | 1 1/8" | 10:1 | - | 2 2/5" | Worm | Shaft | Solid Input Shaft | €504.19 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-PS-CAC-90 Rectangle Stock, 0.0625 Inch Thick, 1 Inch Width X 12 Inch Length, Clear
- SMC VALVES MDBB80-250 Tie Rod Cylinder, 80 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- FLEXAUST CO INC DFDT400050 Industrial Duct Hose, 4 Inch Size Hose ID, 50 ft Hose Length, 3 PSI
- BALDWIN FILTERS P174 Full-flow Oil Filter Element
- ERICKSON 11ER010M Collet, Round Face, 11.50 mm
- MILWAUKEE VALVE 2885FP - 800S Gate Valve, Cast Iron, 8 Inch Valve Size
- TRITAN 80BS18H X 1 Sprocket 6.260 inch OD 1 Inch PD 1 Inch BD #18
- BALDOR / DODGE 108695 BX66 Belt
Explore More
- KEYSHAFT
- Wood Drilling Bits
- Centrifuges
- Rolling Ladder Accessories
- Barrier Flagging and Underground Tapes
- Truck Mirrors
- CONDOR Safety Glasses
- CASH VALVE Type D-53 Control Valves
- MUELLER INDUSTRIES 109MDT Silent Check Valves
- ANVIL AS1300 Series Universal Clamps, Electro Galvanized
- BRADY Pipe Marker, Industrial Water
- PHILIPS BURTON Led Exam Light
- CELLUCAP Collared Disposable Coveralls
- MORSE CUTTING TOOLS 4550 Series Square And Corner Radius End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07796 Worm Gear Drive, Double Reduction, Solid Input/Output Shaft
€979.97 /unit
