HUB CITY 0220-07792 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 40.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- OSG 8526432 Corner Radius End Mill, Carbide, 1.50 mm Milling Dia., 7.50 mm Neck Length
- TOUGH GUY 1VAB8 Corn Broom, 11 1/2 in Sweep Face, Soft/Stiff Combo, Natural, Tan Bristle, 16 in Bristle Lg
- PARKER 95UM-8X1.5-TBL-0500 Tubing, Polyurethane, ID. 3 mm, OD. 8 mm, 500 Ft Length, Blue
- GRAINGER BULK-RS-NHS70-301 Roll Neoprene 3/8 Inch Thick 5 Feet 70A
- EATON SVX040A1-4A1N1B4B9C3 Adjustable Frequency Drive, 40HP, 2 AO, 1 Al, EMC H, No Brake Chopper, FR7
- SUPCO RIM2000 Built-In Ice Maker Inch White, 3 To 5 Lb.
- TB WOODS 27010D Classical V-Belt Sheave, Cast Iron, D Type Belt, 27 inch Datum Dia.
- BRADY THT-5-483-5-SC 114182 Precut Label Roll, 1/2 x 1 Inch, Polyester, White, 5000 Label per Roll
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanding Hand Pad Rolls
- Electric Confined Space Fans and Blowers
- Wire Rope Clips
- Rivet Nuts
- ForkLift And Attachment Accessories
- EMBRACO Refrigeration Compressors
- FABENCO R Series Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- ANSELL Comarex Natural Rubber Latex Gloves
- VIBCO SCR Adjustable Speed and Force Electric Vibrators
- ANVIL AS150 Series Channels, Solid
- SPEARS VALVES PVC Premium Actuated True Union 2000 Industrial Pneumatic Ball Valves, SR Thread, EPDM
- TRAMEX Accessory Packs
- GATES M2T Wire Braid Hoses
- EATON ZB6 Tags Vertically Numbered
- SIOUX CHIEF PushTite Closet Flanges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07792 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

