HUB CITY 0220-07780 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- FIBERGRATE 162740
- MAIN FILTER INC. MF0273907 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.14 Inch Height
- ANVIL 0390035038 24 Pipe Threaded 150 Flange Nipple
- TRIUMPH TWIST DRILL 013213 Drill, General Purpose, #M Size, 118 Deg. Point, High Speed Steel, Black Oxide
- TITAN FASTENERS WYB24
- APPLETON ELECTRIC 25E1FW1RA7
- EATON FTF2FB12 Dual Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 20/50A, F Frame, Type W
- MILWAUKEE VALVE BA100 XMA 300 Ball Valve, With Extension Handle, Memory Stop, Bronze, 3 Inch Valve Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Halogen Leak Detectors
- Temperature Controllers
- Strip Chart Temperature Recorders
- Strainer
- Bolt Tensioners
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- LAMP ESR-4513 Series Full Extension Drawer Slides
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1/2 Inch x 60 Yard per Roll
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with Two Thumb Tabs, For 13 mm Tubes
- MILWAUKEE Scraping Chisel
- KERN AND SOHN PNS Series Precision Balances
- JET TOOLS Floor Drill Press
- SIEMENS B Series Bolt-On Circuit Breakers
- UNISTRUT P1000HS Series Channels, 10 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07780 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

