HUB CITY 0220-07769 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR P2616GA Drill Bushing Type P Drill Size 5mm
- DAYTON 7CF51 Exhaust Ventilator 208-230/460 Volts
- GATES K050400
- GATES 725907715 Flange Adapter, MJ End Type
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 58A259
- BALDWIN FILTERS ES1071 Copper Washer Washer
- OETIKER 10100001 0045 Ear Clamp, 2 Ears, 0.138 Inch Band Width, 3.5 to 4.5 mm Size Range
- PLAST-O-MATIC EBVF1-3-200EPT-CP Electrically Actuated Ball Valve, CPVC, NPT Threaded Connection, EPDM Seal, 2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Funnels
- Shim Stock Assortments
- Portable Stage Package Accessories
- ESD and Cleanroom Stools
- Air and Water Aftercoolers
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Shirred Slip-On Cuff
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- RUD CHAIN VRBS Fix Weld On Blocks
- HARVEL CLEAR PVC Caps
- APPROVED VENDOR Stretch Wrap Film
- BUSSMANN WHA-D Series Fuse Links
- HOFFMAN Type 1 Wiring Troughs
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 7/16-20 Unf Lh
- SPEARS VALVES PVC True Lug Valve Overhaul Kits With Disc, FKM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07769 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

