HUB CITY 0220-07751 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Friday, Apr 10
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- EATON FDF2NA18 Dual Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 15/150A, F Frame
- VIEGA PROPRESS 79938 Propress Zero Lead Ball Valve 1-1/4
- DELFIELD 1702637 Gasket, 29-3/4 Inch x 72-1/4 Inch Size
- VERNON DEVICES TBB-00030459 Burr Bit, M4-3 Size, Fl Type
- TITAN FASTENERS JAA08072
- EATON C0500E2AXXFB Industrial Control Transformer, Type Mte, Pv 240 X 480V, 230 X 460V, 220 X 440V, 500 Va
- ABUS 83WP/53HB-63 KD Keyed Padlock Different 2-1/4 Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Fall Protection Kits
- Jig Saw Blades
- Pipe Extractors
- Confined Space Entry Accessories
- Self Dumping Hoppers
- MEMPHIS GLOVE Pigskin Leather Palm Gloves
- ANSELL 97-002 Activarmr Cut Resistant Gloves
- MECHANIX Muticam Fastfit Tactical Gloves
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Wire Mesh, 250 Micron
- FATH INC Bumpers
- 3M 732U Xtract Cubitron II Paper Discs
- KEO Combined Drills And Countersinks, Bell Type, 60 Degrees Countersink Angle, Single-End Carbide
- SANDPIPER FDA T20 Air-Operated Double Diaphragm Pumps, Metallic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07751 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
