HUB CITY 0220-07750 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- MERIT BRASS X111-16 Reducing Coupling, Size 1 Inch
- ADVANCE TABCO KT-100 36 Inch Width On Ktms Table
- OSBORN 7182600491
- NORTON ABRASIVES 66623335437 Locking Sanding Disc 3 Inch Diameter Grit 150 Tr
- GRAINGER 7961_48_48 Aluminum Sheet, T4, 4 Ft Overall Length, 95 Brinell Hardness
- VERMONT GAGE 141135900 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3590 Inch Size
- ZING 2731 Lockout Kit Filled Electrical
- WIHA TOOLS 43161 WIHA 43161
Explore More
- KEYSHAFT
- Evaporative Cooler Accessories
- Cargo Straps
- Solid Spade Drill Bits
- Fuse Kits
- Vernier Calipers
- AKRO-MILS 30293 Akrobins Super Size Bins
- TEMPCO Drum Immersion Heaters
- ANVIL 2140 Series Flush Bushings, Forged Steel
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections
- SPEEDAIRE Standard General Purpose Filters
- KINEDYNE Tie-Down Strap
- SECURALL PRODUCTS Cabinet Extra Shelves
- REGAL Screw Machine Length Twist Drill Bits, Straight Shank, HSS
- STARRETT 91726 Series Duratec Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07750 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
