HUB CITY 0220-07742 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- WHEATON W228782 Partition, 40 Compartments, Cardboard, Beige
- TEADIT CGF1100.018.012.300 Full Face Cut Gasket, NA1100, 1/8 Inch Thickness, 1/2 Inch Size, 300# Class
- WALTER TOOLS ADMT160612R-F56 WKP35G 7170597 Parallelogram Milling Insert, 0.4250 Inch Inscribed Circle, 3/64 Inch Corner Radius
- LYNDEX-NIKKEN KM1.1/4-8 Collet, Round Face, 8 mm
- BOSTON GEAR 87165
- ASHCROFT G17M0215CD1000# Pressure Transmitter, 0 - 1000 PSI, 1 - 5V DC, DIN 43650 Form A Connector, 1/4 in Male NPT
- HOFFMAN ASE18X18X4SSNK Pull Box, Screw Cover, 18 x 18 x 4 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0418254 D651T10AV Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 10 Micron, Viton Seal, 18.5 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Class RK1 Fuses
- Jumper Cables
- Ducting Hoses
- Head Pressure Controls
- Ventilated Roof Curbs
- AKRO-MILS 30170 Shelf Bins
- ANSELL 27-600 Activarmr Robust Industrial Gloves
- REVCOR Blower Wheels, Direct Drive, Double Inlet Forward Curve, Convex
- MUELLER INDUSTRIES LF351-N Iron Body Y Strainers
- SPEEDAIRE Double Acting Round Air Cylinder, Pivot Mount, 7/16" Bore Diameter
- OSG 10053 Premium Threading Tap
- IRON HORSE HMMP Series Rotary Handles
- TENNSCO Shelf Cabinets
- ARO Diaphragm Pumps, 1 1/2 Inch Size
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07742 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
