HUB CITY 0220-07737 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- ZSI-FOSTER TFSD7 ZSI TFSD7
- LYON DHJ115016A Shelf, 36 Inch x 24 Inch Size, 84 Inch Height, 5 Shelves, 500 Lb Load Capacity Per Shelf
- AEROQUIP 2062-14-12S Elbow, 90 Deg., 7/8 Inch x 3/4 Inch Size, Male x Male, ORB x JIC, Rigid
- SPEARS VALVES 752321-040 Wafer Butterfly Valve, EPDM Gear Operator, 4 Size, PVC
- TB WOODS 5RDP270 Classical V-Belt, Diene, D Belt Type, 270.8 inch Length, 5 Ribs
- NOTRAX 166S0034BU Indoor Loose Lay Carpet Mat, Blue, 90 cm x 120 cm Size
- GRAINGER M39080.040.0006 Dowel Pin, General, 6 mm Lg., 4 mm Pin Dia., Rockwell 60 +/-2HRC, Steel, Plain
- MARTIN SPROCKET AK74 1 7/16 Sheave, 1.438 Inch Bore, 0.750 Inch Face Width, 7.250 Inch Outside Dia., Cast Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Dust Mop Kits
- Paint Strainers
- Gladhand Accessories
- Pneumatic Actuated Valves
- Diameter Gauges
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Fine
- NORTH BY HONEYWELL NorthFlex Cold Grip General Purpose Gloves
- ACME ELECTRIC WI150 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- LAMP ESR10 Series Full Extension Drawer Slides
- MUELLER INDUSTRIES 581CS-N Y Strainers
- PRESCO PRODUCTS CO Barricade Tape 1000 Feet x 3 Inch
- DEWALT Insert Bits
- HUB CITY Pillow Block Bearings
- BOSTON GEAR RF700 Series Single Reduction Worm Gear Reducers
- SIOUX CHIEF PowerPEX ASTM F3347 Brass Ball Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07737 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
