HUB CITY 0220-07725 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- BRADY 7061-4 Pipe Marker, Condensate, Yellow, Black, Fits 3/4 to 2 3/8 Inch Pipe OD, 4 Pipe Marker
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 2623
- TB WOODS 8V44512 Narrow V-Belt Sheave, Cast Iron, 8V Type Belt, 44.5 inch Datum Dia.
- USA SEALING BULK-FG-5198 Aramid Fiber with Neoprene Binder Flange Gasket, 2-5/8 Inch Outside Diameter
- GROVE GEAR GRG8210554.16 GRG-HMQ821-25-H1-140-16 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
- STEARNS BRAKES 108203102PNF Brake Assembly
- ACROVYN RS60T610103N Rubstrips, Beige, 120 Inch Length, 6 Inch Height, 39/64 Inch Thick
- PEER CHAIN 1429 Roller Chain, Hollow Pin Pitch, 100 Feet Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Solar Connectors
- Table Accessories
- Band Clamps
- Measuring Tapes
- Rotary Evaporators
- OIL SAFE Lubrication Work Centers
- IRONCLAD General Utility Work Gloves
- ANSELL 72-400 Hyflex Cut Resistant Gloves
- PYRAMEX Highlander Plus Sealed Eyewears
- TENNSCO Shelfs
- DAZOR Fluorescent 45W Pivot Base Task Light, 33 Inch
- GATES Dual Timing Belts, H .500 Inch Pitch
- NIBCO 5803-2 Series Female Adapters, Spg x FIPT, ABS DWV
- SLOAN G2 Exposed Sensor Specialty Water Closet Bedpan Washer Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07725 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
