HUB CITY 0220-07686 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | gear type | series | center distance | input style | output | output diameter | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77513 | Worm | W240 Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 60:1 | 182TC | €773.06 | |
| 0270-07125 | Worm Right Angle | - | 2.63" | C Face Quill | 35 RPM | 1.438" | 50:1 | - | - | RFQ
|
| 0220-07682 | Worm | 260L Series | 2 3/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 20:1 | 182TC | €1,056.13 | |
| 0220-78352 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 15:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-78439 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 1.438" | 60:1 | 182TC | €1,276.69 | |
| 0220-85106 | Worm | 320 Series | 3 1/5" | Quill | Hollow | 2.188" | 25:1 | 182TC | €1,348.30 | |
| 0220-07234 | Worm | W240L Series | 2 2/5" | Quill | Hollow | 1" | 25:1 | 182TC | €839.57 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSA-RC-1530 Silicone Round Cord, Food, Red, 50 ft Length, 1/8 Inch Size, 0.139 Inch Size, 50A
- ANVIL 0300070604 Reducing Tee, Black, Cast Iron, 4 Inch Nominal Pipe Size (a), 4 Inch Nominal Pipe Size (b), 2 1/2 Inch Nominal Pipe Size (c)
- VULCAN HART 00-415342-00002 Caster, Wheel Front, 2.5 x 3.65 x 1.95 Inch Size
- TRITAN 06BS13H X 14 Roller Chain Sprocket, 14 mm Bore Dia, 13 Teeth, Steel
- SMC VALVES C95MDF63TN-80 Tie Rod Cylinder, 63 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL COMPA021 Intake Air Filter
- DMC GA-400PS Pipe Strap Galvanised 4 Inch 8 1/8 Inch Length
- LEESON M1135115.00 CM34D25NZ51C Parallel Shaft Gearmotor, 0.25 HP, 90V, 27 RPM
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Impact Wrenches
- Fire Hose and Hydrant Valves
- Fluid Evacuator
- Calibration Kits and Stations
- Rotary Gear Pump Heads
- TURTLESKIN CP Apron
- MCR SAFETY Luminator Reflective Rain Gears
- RUD CHAIN VCGH-G Bolt On Excavator Hooks
- DEVILBISS Conventional Spray Guns
- LYON Gear Locker, 59-1/4 Inch Overall Height, Green
- DWYER INSTRUMENTS 160 Series Stainless Steel Pitot Tubes
- JOBOX Removable Trays
- KLEIN TOOLS Profilated Phillips-Tip Screwdrivers, 4-Inch Round-Shanks
- NIBCO 4817 Series Caps, PVC DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07686 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
€1,056.13 /unit

