HUB CITY 0220-07628 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-08015 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 20:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,395.49 | |
| 0220-07752 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.438" | 10:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 | |
| 0220-07228 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07198 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-85070 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07222 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-07627 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 1.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,056.13 |
Explore Products
- GRAINGER TAPG8L3816112 Hex Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 1 1/2 In Lg., 15/64 In Head Ht., Gr. 8, Rockwell C33 Hardness
- ANVIL 0500594684 18 Bolted Galvanized With 212
- APPROVED VENDOR 60TE111SW020 Tee 2 Inch Socket Weld 316 Stainless Steel
- SMC VALVES NCDMW106-0300 Round Body Cylinder, 1 1/16 Inch Size, Double Rod Auto Switch
- BALDOR / DODGE 23AZ05R18WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
- EATON XTAR007B21YP24 Reversing Electronic Motor Starter, 7 A, 48 V 50 Hz, 2No-2No, B Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
- APPROVED VENDOR P488KF Drill Bushing Type P Drill Size 10.3mm
- BALDWIN FILTERS BK6704 Service Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- CPVC Pipe Fittings
- Water and Steam Boilers
- Fire Hose and Hydrant Valve Accessories
- Companion Flanges
- Accumulator Repair Kits
- AKRO-MILS 30170 Shelf Bins
- ANSELL 11-600V Hyflex Coated Gloves
- LUMAPRO Handheld LED Flashlights
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene White
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- COOPER B-LINE B292 Series Brackets
- ANVIL Black Seamless Nipples
- VESTIL DD Series Drum Deheaders
- HALSEY TAYLOR Drinking Fountains
- WATTS Ames Deringer 40/40G Reduced Pressure Zone Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07628 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
€1,056.13 /unit
