HOFFMAN ASG24X18X8NK Metallic Pull Box Enclosure 24 Inch Height x 18 Inch Width x 8 Inch Depth
Item: AG2RPEModel: ASG24X18X8NKCross Ref: 32FH26
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electrical Box
Basic Material Metallic
Body Material Thickness 16 ga.
Closure Method Screws
Color Gray
Cover Closure Type Screw On
Cover Style Solid
Cover Type Screw On
Depth 8"
Enclosure Height 24"
Enclosure Material Steel
Enclosure Width 18"
Environment Indoor
Finish Galvanized
Ip Rating IP30
Knockouts Not Included
Knockouts / No Knockouts No Knockouts
Mounting Wall
Mounting Type Wall
Nema Enclosure Rating 1
Nominal Depth 8"
Nominal Height 24"
Nominal Width 18"
Overall Depth 8"
Overall Height 24"
Overall Width 18"