HAYWARD TC30150T Check Valve Polypropylene 1-1/2 Inch | AE2ZJJ 5AAX9
HAYWARD TC30150T Check Valve Polypropylene 1-1/2 Inch
Item: AE2ZJJModel: TC30150TCross Ref: 5AAX9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Check Valve
3-a Compliance Not Rated
Ball Material Polypropylene
Body Material Polypropylene
Check Mechanism Ball
Connection Gender - Side 1 Female
Connection Gender - Side 2 Female
Connection Size - Side 1 1 1/2"
Connection Size - Side 2 1 1/2"
Connection Type FNPT x FNPT
Connection Type - Side 1 NPT
Connection Type - Side 2 NPT
Cracking Pressure 3 psi
Flow Coefficient (cv) 45
Flow Rate 40 GPM
For Media Water
Includes Counterweight No Counterweight
Length 6 3/4"
Material Polypropylene
Max. Pressure (cwp) 150 psi
Max. Pressure (steam) Not Rated
Max. Temp. 150°F
Media Temp. Range 20°F to 180°F
Media Temperature Range 20°F to 180°F
Mounting Orientation Horizontal, Vertical
Mounting Position Vertical
Nsf Certifications For Food And Drinking Water NSF 61
Operating Temperature - Maximum 180°F
Operating Temperature - Minimum 20°F
Overall Height 4"
Overall Length 6.75"
Pipe Size 1 1/2"
Seat Material FKM
Silent Check Standard
Size 1.5"
Standards Astm D4101
Vacuum Service Rating Not Rated
Valve Body Style Inline
Valve Series TC
Width 4"