HARRINGTON NERM030C-L-15 Electric Chain Hoist With Trolley 6000 Lb. | AE9CAF 6HJP2
HARRINGTON NERM030C-L-15 Electric Chain Hoist With Trolley 6000 Lb.
Item: AE9CAFModel: NERM030C-L-15Cross Ref: 6HJP2
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Chain Hoist
Amperage Draw 19.6A
Amps @ Low Volts 19.6A
Body Depth 30"
Body Finish Enamel
Body Length 27 19/32"
Body Material Aluminum
Body Width 17 7/16"
Brake Type DC Current
Capacity 6000 lbs.
Chain Finish Nickel Plated
Chain Grade Grade 80
Chain Material Alloy Steel
Classification H4
Clutch Friction
Clutch Type Friction
Color Yellow
Configuration Motorized Trolley
Control Push Button Pendant
Control Cord 11 ft.
Controller Cord Length 11 ft.
Duty Classification H4 - Heavy Duty
Features Dual Speed Trolley Vfd, Rubber Bumpers, Side Guide Rollers
Finish Electrostatic Enamel
Fits Brand Harrington Hoists Inc
Fixed Lift Speed 17 FPM
For Beam Flange Width 3 7/32" to 6 3/16"
For Max. Beam Height Not Applicable
For Maximum Beam Flange Width 6 3/16"
For Minimum Beam Flange Width 3 7/32"
For Minimum Beam Height 5 3/16"
For Outdoor Use Yes
Headroom 32 29/32"
Headroom Size 32 29/32"
Hoist Ip Rating IP55
Housing Depth 30"
Housing Length 27 19/32"
Housing Width 17.437"
Includes Chain Container, Guardian Smart Brake, Motorized Trolley
Includes Brake Brake Included
Includes Clutch Clutch Included
Lift 15 ft.
Lift Length 15 ft.
Lift Speed 17 FPM
Lifting Capacity 6000 lbs.
Lifting Hook Material Carbon Steel
Lifting Hook Opening Width 1 13/16"
Lifting Hook Type Swivel Hook With Safety Latch
Load Capacity 6000 lbs.
Lubrication Oil Bath
Material Aluminum
Max Current Draw 19.6A
Maximum Lift Speed Not Applicable
Maximum Pulling Capacity Not Applicable
Min. Between Hooks 32 15/16"
Min. Radius Curve 39 13/32"
Minimum Lift Speed Not Applicable
Minimum Retracted Length 25 13/32"
Motor Hp 4 3/4 hp
Mount Type Motorized Trolley
Number Of Load Chains 1
Number Of Reeves 2
Number Of Speeds 1
Operating Voltage 208-230/460V AC
Overload Protection Included Yes
Pendant Ip Rating IP65
Phase 3
Reeving 2
Resistance Properties Corrosion Resistant
Speed Programmability Non Programmable
Starts And Stops Per Hour 360
Thermal Protection Included
Tonnage - Lifting Capacity 3 ton.
Trolley Ip Rating IP55
Trolley Speed 40 FPM
Trolley Speed 17 fpm
Trolley Wheel Dia. 2 45/64" , 5 1/5"
Trolley Wheel Material Steel
Voltage 230/460V
Wheel Tread Dia. 2.703"