HARRINGTON ED525DS-10 Electric Chain Hoist 525 Lb. 10 Feet | AE9CAP 6HJR0
HARRINGTON ED525DS-10 Electric Chain Hoist 525 Lb. 10 Feet
Item: AE9CAPModel: ED525DS-10Cross Ref: 6HJR0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Chain Hoist
Amperage Draw 10A
Amps @ Low Volts 10A
Body Depth 5"
Body Finish Enamel
Body Length 16 15/16"
Body Material Aluminum
Body Width 6 1/2"
Brake Type Weston Style Brake
Capacity 525 lbs.
Chain Finish Nickel Plated
Classification H3
Clutch Friction Clutch
Clutch Type Friction Clutch
Color White, Orange
Configuration Hook Mounted - No Trolley
Control Push Button Pendant
Control Cord 6 ft.
Controller Cord Length 6 ft.
Duty Classification H3 - Standard Duty
Finish Electrostatic Enamel
Fits Brand Harrington Hoists Inc
Fixed Lift Speed Not Applicable
For Max. Beam Height Not Applicable
For Maximum Beam Flange Width Not Applicable
For Minimum Beam Flange Width Not Applicable
For Minimum Beam Height Not Applicable
Headroom 13"
Headroom Size 13"
Hoist Ip Rating IP54
Housing Depth 5"
Housing Length 16.938"
Housing Width 6 1/2"
Includes Chain Container
Includes Brake Brake Included
Includes Clutch Clutch Included
Lift 10 ft.
Lift Speed 10-44 FPM
Lifting Capacity 525 lbs.
Lifting Hook Material Carbon Steel
Lifting Hook Opening Width 1"
Lifting Hook Type Swivel Hook With Safety Latch
Load Capacity 525 lbs.
Lubrication Oil Bath
Material Die Cast Aluminum
Max Current Draw 10A
Maximum Lift Speed 44 FPM
Maximum Lifting Length 10 ft.
Maximum Pulling Capacity Not Applicable
Min. Between Hooks 13"
Min. Radius Curve Not Applicable
Minimum Lift Speed 10 FPM
Minimum Retracted Length 13"
Motor Hp 3/4 hp
Mount Type Hook Mounted - No Trolley
Number Of Load Chains 1
Number Of Reeves 1
Number Of Speeds 2
Operating Voltage 120V AC