HARRINGTON ED525DSA-10 Electric Chain Hoist 525 Lb 10 Feet 120 | AF7ZHZ 23XR38
HARRINGTON ED525DSA-10 Electric Chain Hoist 525 Lb 10 Feet 120
Item: AF7ZHZModel: ED525DSA-10Cross Ref: 23XR38
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Chain Hoist
Amperage Draw 10A
Amps @ Low Volts 10A
Body Depth 6"
Body Finish Enamel
Body Length 16 29/32"
Body Material Aluminum
Body Width 5 13/16"
Brake Type Weston Style Load Brake
Capacity 525 lbs.
Chain Finish Nickel Plated
Classification H2
Clutch Friction Clutch
Clutch Type Friction Clutch
Color Orange, White
Configuration Hook Mounted - No Trolley
Control Push Button Pendant
Control Cord 7 ft.
Controller Cord Length 7 ft.
Duty Classification H2 - Light Duty
Features Heat-Treated Gearing, High Speed Motor, Speed Adjustment, Standard Double-Braking System
Finish Electrostatic Enamel
Fits Brand Harrington Hoists Inc
Headroom 13"
Headroom Size 13"
Hoist Ip Rating IP54
Housing Depth 6"
Housing Length 16.906"
Housing Width 5.812"
Includes Safety Latch Hook
Includes Brake Brake Included
Includes Clutch Clutch Included
Lift 10 ft.
Lift Speed 10-44 FPM
Lifting Capacity 525 lbs.
Lifting Hook Material Carbon Steel
Lifting Hook Opening Width 1"
Lifting Hook Type Swivel Hook With Safety Latch
Load Capacity 525 lbs.
Lubrication Oil Bath
Max Current Draw 10A
Maximum Lift Speed 44 FPM
Maximum Lifting Length 10 ft.
Min. Between Hooks 13"
Minimum Lift Speed 10 FPM
Motor Hp 3/4 hp
Mount Type Hook Mounted - No Trolley
Number Of Reeves 1
Number Of Speeds 2
Operating Voltage 120V AC