HAMILTON S-MDD-13DT Dual Wheel Swivel Caster 6000 Lb 10 Inch Pureth | AB3VGY 1VHK7
HAMILTON S-MDD-13DT Dual Wheel Swivel Caster 6000 Lb 10 Inch Pureth
Item: AB3VGYModel: S-MDD-13DTCross Ref: 1VHK7
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Dual Wheel Swivel Caster
Abrasion Resistance High
Bearing Type Tapered Roller
Bolt Holes 7" x 7"
Caster Brake Included No
Caster Brake Type No Brake Included
Caster Color/finish Platinum Powder
Caster Frame Material Steel
Caster Load Rating Range Greater Than 6000 lbs.
Caster Material Polyurethane
Caster Product Group Swivel Caster
Caster Rig Type Integral Forged Kingpin
Caster Shape Standard
Caster Sub-type Swivel
Caster Temp. Range Yes
Caster Type Swivel
Chemical Resistant Medium
Core Color Gray
Core Material Cast Iron
Cushioning (resilience) Medium
Durometer 90 Shore A
Frame Finish Enamel
Frame Material Steel
High Temp. Range (f) 200°F
Hole Pattern D
Impact Resistance Medium
Includes Thread Guards No
Inside Bolt Hole Spacing 7" x 7"
Load Capacity 5400 lbs.
Load Capacity @ 3 Mph 5400 lbs.
Load Rating 6000 lbs.
Lock Type No Lock Included
Low Temp. Range (f) -50°F
Moisture Resistance Medium
Mounting Bolt 5/8"
Mounting Bolt Dia. 5/8"
Mounting Height 13"
Mounting Plate 8 1/2" x 8 1/2"
Mounting Plate Bolt Hole Pattern D
Mounting Plate Size 8 1/2" x 8 1/2"
Mounting Plate Size & Bolt Hole Pattern 8 1/2" X 8 1/2" ( D )
Mounting Type Plate
Non-marking Yes
Number Of Mounting Holes 4
Number Of Wheels 2
Outside Bolt Hole Spacing 7" x 7"
Overall Height 13"
Plate Size 8 1/2" x 8 1/2"
Plate Thickness 5/8"
Plate Type D
Raceway Type Hardened Precision Roller
Relative Capacity High
Relative Cost Medium
Replacement Wheel W-1030-DT-1-1/4
Swivel Construction Kingpin
Swivel Lock Type No Lock Included
Swivel Offset 3"
Swivel Or Rigid Caster Swivel
Swivel Raceway Type Roller
Temp. Range -40°F to +200°F
Tread Shape Standard
Wheel Bearing Type Roller
Wheel Color Green
Wheel Color/finish Green Poly On Gray Center
Wheel Core Material Cast Iron
Wheel Dia. 10"
Wheel Face 3"