HAMILTON R-MDD-13DT Dual Wheel Rigid Caster 6000 Lb 10 Inch Pureth | AB3VGZ 1VHK8
HAMILTON R-MDD-13DT Dual Wheel Rigid Caster 6000 Lb 10 Inch Pureth
Item: AB3VGZModel: R-MDD-13DTCross Ref: 1VHK8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Dual Wheel Rigid Caster
Caster Brake Included No
Caster Brake Type No Brake Included
Caster Frame Material Steel
Caster Load Rating Range Greater Than 6000 lbs.
Caster Material Polyurethane
Caster Product Group Rigid Caster
Caster Shape Standard
Caster Sub-type Rigid
Caster Temp. Range Yes
Caster Type Rigid
Core Color Gray
Core Material Cast Iron
Durometer 90 Shore A
Frame Finish Enamel
Frame Material Steel
Hole Pattern D
Includes Thread Guards No
Inside Bolt Hole Spacing 7" x 7"
Load Rating 6000 lbs.
Mounting Bolt Dia. 5/8"
Mounting Height 13"
Mounting Plate Bolt Hole Pattern D
Mounting Plate Size 8 1/2" x 8 1/2"
Mounting Plate Size & Bolt Hole Pattern 8 1/2" X 8 1/2" ( D )
Mounting Type Plate
Non-marking Yes
Number Of Mounting Holes 4
Number Of Wheels 2
Outside Bolt Hole Spacing 7" x 7"
Plate Size 8 1/2" x 8 1/2"
Plate Thickness 1/2"
Plate Type D
Swivel Construction Kingpin
Swivel Lock Type No Lock Included
Temp. Range -40°F to +200°F
Tread Shape Standard
Wheel Bearing Type Tapered Roller
Wheel Color Green
Wheel Core Material Cast Iron
Wheel Dia. 10"
Wheel Material Polyurethane
Wheel Width 3"