HAMILTON S-HEN-35HFSB Kingpinless HEN Swivel Caster, 3-1/2 X 2 Inch Size, Forged Steel Wheel
Item: CY4TZEModel: S-HEN-35HFSB
In Stock
3.5"
Swivel
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Swivel Caster
Abrasion Resistance Very High
Bearing Type High Heat Stainless Steel Precision Shielded Ball
Bolt Hole 1 1 3/4" x 2 7/8"
Bolt Hole 2 1 3/4" x 3"
Caster Color/finish High Heat Black
Caster Rig Material Steel
Chemical Resistant Medium
Cushioning (resilience) Low
High Temp. Range (f) 750°F
Impact Resistance High
Load Capacity 800 lbs.
Load Capacity @ 3 Mph 800 lbs.
Load Capacity @ 550°f 800 lbs.
Load Capacity @ 750°f 300 lbs.
Low Temp. Range (f) -40°F
Moisture Resistance High
Mounting Bolt 0.3125"
Mounting Plate 2 1/2" x 3 5/8"
Mounting Plate Length 2 1/2"
Mounting Plate Width 3 5/8"
Overall Height 4.6875"
Relative Capacity Very High
Relative Cost High
Replacement Wheel W-352-HFSB-1/2
Swivel Offset 1.1875"
Swivel Or Rigid Caster Swivel
Wheel Color/finish High Heat Clear
Wheel Core Material Steel
Wheel Dia. 3 1/2"
Wheel Face 2"