HAMILTON R-EHD2-12DT Dual-Wheel Rigid Caster, 12 X 3 Inch Size, Polyurethane on Cast Iron Wheel
6300 lbs.
12"
Rigid
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
| Item | Rigid Caster |
| Load Rating | 6300 |
| Mounting Bolt Dia. | 1/2" |
| No. Of Wheel | 2 |
| Wheel Dia. | 12 |
| Wheel Width | 3 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 39.6 |
| Ship height (cm) | 36.83 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 30.48 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Explore Products
- CLE-LINE C21089 Reduced Shank Drill Bit, 25 mm Size, 152.40 mm Overall Length
- HUCO 046101025 Shaft Clamp Collar, One Piece, 25 mm Bore Dia., Steel