HALLOWELL 835W18A-ME Wardrobe Storage Cabinet Standard Black | AE9UXM 6MNZ6
HALLOWELL 835W18A-ME Wardrobe Storage Cabinet Standard Black
Item: AE9UXMModel: 835W18A-MECross Ref: 6MNZ6
In Stock
Frame Assembled
Cabinet Color
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Wardrobe Storage Cabinet
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Assembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Black
Cabinet Door Type Standard
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Handle Style Swing
Cabinet Height Range Full Height
Cabinet Locking Mechanism Keyed
Cabinet Storage Components Hanging Rods, Shelves
Casters Included No
Color Black
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Material Thickness 20 ga.
Door Type Solid
Duty Rating Medium Duty
For Use Indoors/outdoors No
For Use Outdoors No
Frame Assembled Assembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Handle Type Swing
Includes (1) Full Width Coat Rod, (1) Full Width Top Shelf
Includes Hanging Rod Yes
Includes Keys Yes
Load Capacity Per Shelf 250 lbs.
Lock Type Keyed
Locking Cabinet Yes
Locking System Three Point
Material Steel
Material - Cabinets Steel
Method Of Construction Bolted, Welded
Mobile/stationary Stationary
Mobility Stationary
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 0
Number Of Keys 2
Number Of Shelves 1
Overall Depth 18"
Overall Height 78"
Overall Width 36"
Overall Wxdxh 36" x 18" x 78"
Panel Material Thickness 20 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"