HALLOWELL 815S24HG Commercial Storage Cabinet, Dark Gray, 78 Inch H x 36 Inch W x 24 Inch D
Item: CD3FVVModel: 815S24HGCross Ref: 411L97
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Storage Cabinet
Adjustable Shelves Adjustable
Assembled Unassembled
Assembled/unassembled Unassembled
Base Type Frame
Cabinet Color Dark Gray
Cabinet Depth 24"
Cabinet Style Shelves
Color Dark Gray
Depth 24"
Door Handle Type Swing
Door Opening 180°
Door Type Solid
Duty Rating Medium Duty
For Use Outdoors No
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Gold
Handle Style Swing
Handle Type Swing
Height 78"
Height Range Full Height
Includes Keys Yes
Load Capacity Per Shelf 250 lbs.
Lock Type Keyed
Locking Mechanism Keyed
Locking Points 3
Material Steel
Method Of Construction Bolted, Welded
Mobility Stationary
Number Of Cabinet Shelves 4
Number Of Shelves 4
Overall Depth 24"
Overall Height 78"
Overall Width 36"
Panel Thickness 20 ga.
Series 800 Series
Shelf Adjustment Increments 2"
Shelf Capacity 150 lbs.
Shelf Thickness 22 ga.
Strength Rating Commercial
Style Shelving
Width 36"