HALLOWELL 415S24MA-ME Mobile Storage Cabinet 36 x 24 Black | AC6JZB 34C205
HALLOWELL 415S24MA-ME Mobile Storage Cabinet 36 x 24 Black
Item: AC6JZBModel: 415S24MA-MECross Ref: 34C205
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Storage Cabinet
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Assembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Casters
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Black
Cabinet Door Type Standard
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Handle Style Swing
Cabinet Locking Mechanism Keyed
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Shelves
Cabinet Strength Rating Commercial
Caster (4) Swivel With Locks
Casters Included Yes
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Material Thickness 22 ga.
Door Type Solid
Duty Rating Light Duty
For Use Indoors/outdoors No
For Use Outdoors No
Frame Assembled Assembled
Gauge 22 ga.
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Keyed
Includes (2) Keys
Lock Type Keyed
Locking Cabinet Yes
Locking System Three Point
Material Steel
Material - Cabinets Steel
Method Of Construction Welded
Mobile/stationary Mobile
Mobility Mobile
Number Of Shelves 4
Overall Cabinet Height 72"
Overall Cabinet Width 36"
Overall Depth 24"
Overall Height 72"
Overall Width 36"
Overall Wxdxh 36" x 24" x 72"
Panel Material Thickness 22 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"