GROVE GEAR GRL8210160.00 GRL-BMQ821-15-R-140 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,280.11 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Center Distance | 2.06" |
| Gear Ratio | 15:1 |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 1.89 hp |
| Input Bore Size | 7/8" |
| Input Dia. | 7/8" |
| Input Keyway Size | 3/16" x 3/32" |
| Input Style | C Face Quill |
| Lubrication | PAG Synthetic Oil |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 1 887/1000 hp |
| Max Overhung Load | 1200 lbs. |
| Max. Input Hp | 1.887 hp |
| Mounting Type | Base |
| Output Dia. | 1" |
| Output Hp | 1.661 hp |
| Output Keyway Size | 1/4" x 1 11/25" |
| Output Rpm | 116.7 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1" |
| Output Shaft Length | 2.29" |
| Output Shaft Type | Right Handed Shaft |
| Output Type | Shaft |
| Product Series | GRL Series |
| Ratio | 15:1 |
| Service Factor 1 | 1.26 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 2 | 1.89 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 897 lbs.-in. |
| Type | Right Angle Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 26.67 |
| Ship length (cm) | 27.15 |
| Ship width (cm) | 23.01 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | gear type | series | gear ratio | center distance | output rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRL8210057.00 | 0.769 hp | Base | 970 lbs.-in. | Worm | GRL Series | - | 2.06" | 35 RPM | €1,280.11 | |
| GRL8210142.00 | - | - | - | - | - | - | 2.06" | 29.2 RPM | €1,323.17 | |
| GRL8210114.00 | - | - | - | - | - | - | 2.06" | 70 RPM | €1,280.11 | |
| GRL8210118.00 | - | - | - | - | - | - | 2.06" | 29.2 RPM | €1,050.98 | |
| GRL8213507.20 | 1.129 hp | Shaft | - | - | - | 30:1 | 2.06" | - | €1,933.47 | |
| GRL8210121.00 | - | - | - | - | - | - | 2.06" | 350 RPM | €1,262.34 | |
| GRL8210019.00 | 1.129 hp | Base | - | - | - | 30:1 | 2.06" | - | €1,068.45 |
Explore Products
- EATON LGE340039B20GC Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, Alsig Trip, 3-Pole, 400A, High Load Alarm
- EVERPURE EV979922-75 Scale Inhibitor Cartridge 15 Gpm Mic
- SAGINAW SCE-ELFM30WSS Horizontal Flush-Mounting Frame Flange, 316L Stainless Steel, #4 Brush Finish
- TITAN FASTENERS HDA21056
- BALDOR / DODGE B4C14S02485 Right Angle Reducer, S Shaft, 140C Frame, 1-1/4 Inch Size
- BROWNING 1234632 4NSR16X5/16 Gear Rack, 16 Diametral Pitch, 5/16 in Face Width, 1/4 in Pitch Line to Back, 4 ft OAL, 14.5 Deg Pressure Angle, Steel
- DEWALT DWADND38 Nutsetter, 3/8 Inch Hex Insert Size, 2 Inch Overall Length
- SMC VALVES CQ2B50-25DMZ Compact Cylinder, 50 mm Size, Double Acting
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Miter Saws
- Air Cleaner Filters
- Countersinks Center Reamers
- Lug Nut Wrenches
- Medical Cart Accessories
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNC, 2B
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A3, Palm Dipped, Polyurethane, Gray
- PROTO Torx Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Alloy Steel
- RUD CHAIN PP-S PowerPoint Universal Connections, Inch
- ANVIL AF700 Series Universal Swivel Attachments
- MOODY TOOL Reversible Ball-Hex Blade
- EATON Solar Power Center Meter Breakers
- BAILEIGH INDUSTRIAL Manuals
- WATTS RK-403 Series Shutoff Valve Repair Kit
- DDS TC Design Dual Lip Seal Fluoro Rubber Oil Seals
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRL8210160.00 GRL-BMQ821-15-R-140 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
€1,280.11 /unit

