GROVE GEAR GRL8210109.00 GRL-BMQ821-5-L-56 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Right Angle Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,280.11 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame Size | 56C |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 3 13/20 hp |
| Input Bore Size | 5/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 3 653/1000 hp |
| Max Overhung Load | 1200 lbs. |
| Output Rpm | 350 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1" |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Type | Left Shaft |
| Ratio | 5:1 |
| Service Factor 1 | 1.825 SF @ 2 HP |
| Service Factor 2 | 2.43 SF @ 1 1/2 HP |
| Service Factor 3 | 3.65 SF @ 1 HP |
| Torque Rating | 614 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | max. input hp | gear ratio | output rpm | output type | ratio | frame size | mounting type | series | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRL8210147.00 | - | - | 175 RPM | Left Shaft | 10:1 | 140TC | - | - | €1,280.11 | |
| GRL8210145.00 | 3.653 hp | 5:1 | 350 RPM | Shaft | 5:1 | - | Base | - | €1,262.34 | |
| GRL8210115.00 | - | - | 58.3 RPM | Left Shaft | 30:1 | 56C | - | - | €1,050.98 | |
| GRL8210116.00 | - | - | 43.75 RPM | Left Shaft | 40:1 | 56C | - | - | €1,050.98 | |
| GRL8210112.00 | 1.887 hp | 15:1 | 116.7 RPM | Shaft | 15:1 | - | Base | - | €1,050.98 | |
| GRL8210110.00 | - | - | 233.3 RPM | Left Shaft | 7.5:1 | 56C | - | - | €1,280.11 | |
| GRL8210154.00 | 0.674 hp | - | 29 RPM | - | - | - | Base | GRL Series | €711.04 |
Explore Products
- TRITAN 40SH22H Sprocket 3.780 inch OD 0.5 inch PD #22
- AEROQUIP 2250-2-4S Hydraulic Hose Adapter, Nptf Male Sae 37 Female Carbon Steel
- PEER CHAIN 18324 Connecting Link, C2120 Pitch, Heavy Duty
- GATES 9804-0127 Multi-Speed Belt, 45.1 Inch
- SIOUX CHIEF 550-214QPK2 Acoustical Universal Cushion, With Noice Block, Thermoplastic Elastomer, Domestic
- KIMBERLY-CLARK 97434 Cut-Resistant Gloves, 2Xl, Ansi Cut Level A2, Palm, Dotted, Nitrile, 1 Pr
- TITAN FASTENERS WEB4403F
- ADVANCE TABCO 7-PS-24 Tubular Wall Support Brackets
Explore More
- KEYSHAFT
- Abrasive Rolls
- Air Operated Diaphragm Pumps
- Wireless Alarms
- Straight Blade Connectors
- Automotive Cleaners and Degreasers
- SHARPE VALVES CF8M Stainless Steel Gate Valve, Flange
- CONDOR Welding Gloves, Straight Thumb, Standard, Cowhide, Brown
- SALISBURY LPG4S Series Domestic Goatskin Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 794M Duplex Basket Strainers
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Black
- TYGON S3 E-3603 Series Non-DEHP Tubings
- WRIGHT TOOL 1/2 Inch Drive 6 Point Spark Plug Holding Sockets
- SMC VALVES Cable
- MERSEN FERRAZ Busbar Installation Devices
- MERIT BRASS AC435 304 Stainless Steel Threaded Flanges, Class 150
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRL8210109.00 GRL-BMQ821-5-L-56 Worm Reducer, 5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Right Angle Cast Iron
€1,280.11 /unit

